Ładowanie Wydarzenia
To juz 3 edycja kursu dla nauczycieli i opiekunów dziecięcych

W czasie kursu zdobędziesz wiedzę dotycząca założeń Porozumienia bez Przemocy (NVC – ang. Nonviolent Communication), umiejętności budowania bliskiej relacji z dzieckiem z zachowaniem jego autonomii i dbaniem o siebie, umiejętność współpracy z rodzicem bazującej na uwspólnionych wartościach, postawę urzeczywistniającą w praktyce filozofię Porozumienia bez Przemocy.

CELEM KURSU jest rozpowszechnianie umiejętności komunikacji empatycznej wśród osób sprawujących opiekę nad dziećmi dzięki uczestnictwu w długofalowym procesie obejmującym różne aspekty budowania relacji z dzieckiem.

ZAKRES TEMATYCZNY:
– podstawy i założenia Porozumienia bez Przemocy
– neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu
– komunikaty blokujące kontakt i jak ich unikać
– słuchanie z empatią
– autoempatia i wyrażanie siebie
– praca nad złością,frustracją i trudnymi emocjami u nauczyciela
– zamiast kar i nagród – o informacji zwrotnej
– towarzyszenie dziecku w przeżywaniu trudnych emocji
– jak rozwija się empatia u dzieci
– jak na bazie empatii budują się kompetencje społeczne
– jak reagować na dziecięce „nie” i jak odmawiać dziecku
– zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną
– czym są empatyczne bajki i jak z nimi pracować
– podstawy mediacji między dziećmi
– jak rozmawiać z rodzicami

Informacje zwrotne po pierwszej edycji

„Jest we mnie pewność, że był to jeden z najbardziej wartościowych kursów, w jakich miałam przyjemność brać udział. Zaczerpnęłam wiedzę oraz wypracowałam umiejętności, któe wspierają mnie w życiu pełnym sercem.
Ten kurs dał mi przestrzeń do bycia ze sobą i z innymi w tym co dla mnie ważne. Wzmocnił moje pragnienie stosowania języka żyrafy w życiu codziennym i bycia przy sobie w szacunku i empatii.”

„Szukałam rozwiązań na dzieci, a znalazłam rozwiązanie na siebie. Świadomość, że to ja decyduję jak wygląda moja relacja z innymi dała mi motywację do zmiany podejścia do ludzi. Świadomość „szakala” jest uwalniająca!
Polecam dla Ciebie nie dla innych.”

„Przyszłam na kurs zdobyć narzędzia, jak dowiedzieć się jak sobie radzić z dziećmi w trudnych sytuacjach, jak im pomóc, a okazało się, że dostałam coś o wiele ważniejszego. Kurs zmienił i dalej zmienia moje życie. Nauczyłam się czym jest empatia dla siebie i jak piękne dary niesie za sobą. Doświadczyłam cudownej wspólnoty pełnej otwartości, zaufania i akceptacji. To sprawiło, że pokochałam ten język, sposób komunikacji i sposób życia-bycia. Teraz chcę stworzyć taką przestrzeń dla mojej rodziny, w pracy- chcę podać ten dar dalej…”

PROWADZĄCE:
* Marta Kułaga
* Agata Olszak-Szymula
* Monika Szczepanik
* Agnieszka Misiuk
* Ewelina Owsianka

MATA KUŁAGA
Idea Porozumienia bez Przemocy jest dla niej filozofią, perspektywą postrzegania świata – spotkaniem się ze współodczuwaniem i zrozumieniem potrzeb, jakie zaspokajamy poprzez nasze działania, uwalniając się od obwiniania, osądzania, krytykowania.
Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, posiada też certyfikat Szkoły Profesjonalnego Coachingu. Jest założycielką i dyrektorką Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, które prowadzi od 2000 r. Od początku istnienia przedszkola najważniejsze było dla niej rozwijanie sfery społeczno-emocjonalnej dziecka, co w skrócie oznacza; rozpoznawanie przeżywanych emocji, mówienie o nich, wyrażanie ich w sposób przyjazny dla innych, dbanie o realizację własnych potrzeb i dbanie o relacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych.
Obecnie współtworzy również turkusową organizację Leance.
W swojej pracy łączy podejście coachingowe z NVC na poziomie zarządzania firmą, w sposobie komunikacji pomiędzy interesariuszami firmy oraz w pracy z dziećmi.
Jak sama mówi: „Po 19 latach prowadzenia przedszkola mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy bardzo dużo – wypracowaliśmy komunikaty oparte na założeniach NVC, strategie zachowań w różnych sytuacjach, realizujemy programy wychowania emocjonalnego, edukację międzykulturową, znajdujemy wciąż nowe sposoby, aby w pełni wyrażać nasze wartości – empatię, szacunek, otwartość, dojrzałość, bezpieczeństwo.”

AGATA OLSZAK-SZYMULA
Jest trenerką rozwoju osobistego i komunikacji od 2010 roku. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC), którą praktykuje i szerzy na co dzień.
Od kilku lat prowadzi warsztaty i grupy empatii dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów i coachów. Współpracuje m.in. z Galicyjskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, prowadząc kursy z zakresu Metodyki wychowania i Komunikacji interpersonalnej na studiach podyplomowych dla nauczycieli i pedagogów, oprócz tego prowadzi kursy i sesje indywidualne dla rodziców.
Swoją wiedzę i umiejętności i z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy: Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Pernille Plantener, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler.
Absolwentka Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor oraz rocznego Studium Porozumienia Bez Przemocy przy Dojrzewalni Róż,. Ukończyła również akredytowany kurs „Coachingu opartego na potrzebach” z trenerką NVC Pernille Plantener oraz kurs Socjoterapii organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków.
Założycielka Sterfy Relacji
Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. W swojej pracy ceni sobie żywy kontakt z ludźmi oraz wymianę doświadczeń.
Prywatnie jest żoną, mamą dwójki dzieci (Uli i Julka) i macoszką. Miłośniczką kaszubskich jezior, dobrego kina, muzyki świata i literatury psychologicznej. Pasjonatką nieustannego rozwoju osobistego.
Inspiruje się mottem: „Nie pytaj się, czego potrzebuje świat – pytaj siebie, co cię ożywia, i rób to. Ponieważ to, czego potrzebuje świat, to przywróceni do życia ludzie” (Harold Whitman).

MONIKA SZCZEPANIK
Trenerka empatycznej komunikacji, która pracuje w oparciu o Porozumienie bez Przemocy od 7 lat.
Prowadzi warsztaty, wykłady, szkolenia, sesje indywidualne, konsultacje, mediacje. Pracuje zarówno z klientem indywidualnym na warsztatach otwartych jak i z zespołami w organizacjach pozarządowych, instytucjach oświatowych i przedsiębiorstwach.
Swoją wiedzę i umiejętności i z zakresu NVC zdobywa od certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy. Obecnie jest w procesie ceryfikacji.
Kreatywną Komunikacją dzieli się z rodzicami, nauczycielami, singlami, parami i wszystkimi tymi, którzy chcą dostrzegać to, co ukrywa się za słowami i czynami, z wszystkimi tymi, którzy chcą konstruktywnie porozumiewać się, współpracować z innymi, którzy poszukują rozwiązań i konsensusu.
Prywatnie jest żoną i mamą.
Prowadzi bloga o relacji z dziećmi http://wswieciezyrafy.blogspot.com/ oraz stronę Świat Żyrafy http://swiatzyrafy.pl/
Jej motto to: „Chcesz mieć rację czy relację”

AGNIESZKA MISIUK – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, terapeutka dziecięca, wykładowca akademicki. Autorka kilkunastu artykułów naukowych, współautorka książki pt.: „Diagnozowanie kompetencji społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym”.
Prowadzi szkolenia dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i terapeutów dotyczące wspierania dzieci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, rozwijania umiejętności wychowawczych, komunikacji interpersonalnej i diagnostyki pedagogicznej. W swoich działaniach opiera się na założeniach psychologii humanistycznej, starając się podążać za potrzebami dziecka oraz postrzegać sytuacje trudne przez pryzmat Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy.
Prywatnie jest żoną i mamą dwóch wspaniałych córek.

EWELINA OWSIANKA
Twórczy nauczyciel zainspirowany wolnością, w której chce towarzyszyć Dzieciom podczas gdy te odkrywają świat. Zafascynowana rozwojem, z wielką pasją i zaciekawieniem krocząca czasem obok, czasem za, czasem przed Dzieckiem. W relacji z Dzieckiem – raczej partner, inspirator tworzący przestrzeń, starający się wspierać, a nie przeszkadzać w rozwoju. Zwolenniczka budowania relacji w duchu NVC.
Prywatnie stara się żyć w harmonii z sobą samą, z ludźmi, których spotyka jak i z otoczeniem, które ją otacza. Dbając o to by z szacunkiem do siebie i innych realizować swoje wyobrażenie o szczęśliwym wędrowaniu po świecie. W jej hierarchii wartości ważne jest to, co w sobie nosi – w głowie, w sercu, w duszy – więc stara się nie zaprzestawać w pogłębianiu wiedzy o tym, co ją tworzy jako całość. Ceni i szczerze podziwia ludzi, którzy nie boją się wyzwań dotyczących samych siebie – przekraczania swoich i przez siebie narzucanych barier.
Prowadzi Animatornię – Wolne Dzieci. Misja, która wyznacza kierunek działania Animatornii zawiera się w odpowiedzialnym, świadomym wspieraniu dzieci w ich rozwoju, w uwrażliwianiu na jakość życia. Stąd kierowane propozycje dotykają tematyką slow life, zdrowego, harmonijnego bycia w świecie, rozbudzają aktywność twórczą, kulturową, kulinarną, sportową, technologiczną. W organizowanych eventach pojawiają się spotkania z twórcami, z artystami, z sportowcami, z kucharzami, z ludźmi, którzy mają odwagę żyć z pasją. Dziecko w każdej z proponowanych aktywności, odnajduje przestrzeń dla siebie, dla rozwijana swojej wrażliwości.

* * * * * *
KWESTIE ORGANIZACYJNE

🚗 Terminy zjazdów:

1) 16,17 listopada 2019 Agata Olszak Szymula Wstęp do komunikacji opartej na empatii

2) 7,8 grudnia 2019  Monika Szczepanik Jak sobie radzić ze złością, Wspieranie dzieci w rozwiązywaniu konfliktów

3) 11,12 styczeń 2020 Agnieszka Misiuk  Rozwój kompetencji społecznych dziecka

4)  8,9 luty 2020 Marta Kułaga Od dialogu do rozwiązań wspierających wszystkich

5) 14,15 marzec 2020 Ewelina Owsianka NVC w pracy z grupą

6) 25,26  kwiecień 2020 Marta Kułaga,  Ewelina Owsianka Integracja wiedzy i umiejętności

1 zjazd  Agata Olszak Szymula
🍃integracja grupy, kontrakt,
🍃podstawy NVC – komunikaty blokujące kontakt i ich przekształcenie,
🍃założenia nvc,
🍃język szakala i żyrafy
🍃potrzeby w języku dzieci
🍃 ćwiczenie czterech kroków do porozumienia,
🍃dziennik empatii
🍃neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu

2 zjazd Monika Szczepanik 
🌱praca ze złością/frustracją i trudnymi emocjami u nauczyciela,
🌱o sile mikrokręgów – wsparcie dzieci w rozwiązywaniu konfliktów

3 zjazd Agnieszka Misiuk 
🌻od dbania o siebie przez empatię do budowania relacji
🌻jak rozwija się empatia u dzieci i z czego się składa,
🌻 jak  wspierać rozwój empatii u dzieci
🌻 jak na bazie empatii budują się kompetencje społeczne i  komunikacyjne

4 zjazd Marta Kułaga
🌹empatyczne słuchanie,
🌹słuchanie dziecięcego „nie”
🌹jak dziecko nie chce robić tego co ja chcę
🌹empatia wobec siebie
🌹wyrażania siebie
🌹jak mówić „nie” z otwartego serca

5 zjazd Ewelina Owsianka 
🌿zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną,
🌿empatyczne bajki i jak z nimi pracować
🌿jak stosować NVC w pracy z grupa
🌿jak rozmawiać z rodzicem

6 zjazd Marta Kułaga, Ewelina Owsianka 
🏵podstawy mediacji między dziećmi ,
🏵towarzyszenie dziecku w przeżywaniu trudnych emocji
🏵 integracja wiedzy i umiejetności

💰 INWESTYCJA:
Standardowa cena 2500 pln
Widełki cenowe 1970zł – 2970zł.
(Jeśli z jednej instytucji przybędą 2 osoby, wówczas obowiązuje je cena 1900 od osoby).

Przy zapisie obowiązuje wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 400 zł (zaliczka jest wliczona w pełną kwotę za kurs, nie jest to dodatkowa opłata).

Cena zawiera się w widełkach – zależy nam, aby spotkania w obrębie kursu były dostępne dla każdego z zainteresowanych, jednocześnie by brały pod uwagę potrzeby prowadzących. Tym samym to Ty decydujesz jaką wartością jest dla Ciebie podjęcie drogi do empatii, to Ty decydujesz ile chcesz w tę drogę zainwestować.

📝 Zapisy – uzupełnij formularz https://goo.gl/forms/Q8oeHetOsc0H4b8a2

Informacje:
Ewelina Owsianka
kursopiekuneknvc2@gmail.com

Dane do przelewu:
Rubikon Marta Kułaga 02 1050 1445 1000 0091 4893 7189

Zapraszamy!