Ładowanie Wydarzenia
W Drodze Do Empatii - Półroczny Kurs Dla Nauczycieli I Opiekunek Leance

W czasie kursu zdobędziesz wiedzę dotycząca założeń Porozumienia bez Przemocy (NVC – ang. Nonviolent Communication), umiejętności budowania bliskiej relacji z dzieckiem z zachowaniem jego autonomii i dbaniem o siebie, umiejętność współpracy z rodzicem bazującej na uwspólnionych wartościach, postawę urzeczywistniającą w praktyce filozofię Porozumienia bez Przemocy.

CELEM KURSU jest rozpowszechnianie umiejętności komunikacji empatycznej wśród osób sprawujących opiekę nad dziećmi dzięki uczestnictwu w długofalowym procesie obejmującym różne aspekty budowania relacji z dzieckiem.

ZAKRES TEMATYCZNY:
– podstawy i założenia Porozumienia bez Przemocy
– neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu
– komunikaty blokujące kontakt i jak ich unikać
– słuchanie z empatią
– autoempatia i wyrażanie siebie
– praca nad złością,frustracją i trudnymi emocjami u nauczyciela
– zamiast kar i nagród – o informacji zwrotnej
– towarzyszenie dziecku w przeżywaniu trudnych emocji
– jak rozwija się empatia u dzieci
– jak na bazie empatii budują się kompetencje społeczne
– jak reagować na dziecięce „nie” i jak odmawiać dziecku
– zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną
– czym są empatyczne bajki i jak z nimi pracować
– podstawy mediacji między dziećmi
– jak rozmawiać z rodzicami

Informacje zwrotne po pierwszej edycji

„Jest we mnie pewność, że był to jeden z najbardziej wartościowych kursów, w jakich miałam przyjemność brać udział. Zaczerpnęłam wiedzę oraz wypracowałam umiejętności, któe wspierają mnie w życiu pełnym sercem.
Ten kurs dał mi przestrzeń do bycia ze sobą i z innymi w tym co dla mnie ważne. Wzmocnił moje pragnienie stosowania języka żyrafy w życiu codziennym i bycia przy sobie w szacunku i empatii.”

„Szukałam rozwiązań na dzieci, a znalazłam rozwiązanie na siebie. Świadomość, że to ja decyduję jak wygląda moja relacja z innymi dała mi motywację do zmiany podejścia do ludzi. Świadomość „szakala” jest uwalniająca!
Polecam dla Ciebie nie dla innych.”

„Przyszłam na kurs zdobyć narzędzia, jak dowiedzieć się jak sobie radzić z dziećmi w trudnych sytuacjach, jak im pomóc, a okazało się, że dostałam coś o wiele ważniejszego. Kurs zmienił i dalej zmienia moje życie. Nauczyłam się czym jest empatia dla siebie i jak piękne dary niesie za sobą. Doświadczyłam cudownej wspólnoty pełnej otwartości, zaufania i akceptacji. To sprawiło, że pokochałam ten język, sposób komunikacji i sposób życia-bycia. Teraz chcę stworzyć taką przestrzeń dla mojej rodziny, w pracy- chcę podać ten dar dalej…”

PROWADZĄCE:
* Marta Kułaga
* Agata Olszak-Szymula
* Monika Szczepanik
* Agnieszka Misiuk
* Ewelina Owsianka

MATA KUŁAGA
Idea Porozumienia bez Przemocy jest dla niej filozofią, perspektywą postrzegania, świata – spotkaniem się ze współodczuwaniem i zrozumieniem potrzeb, jakie zaspokajamy poprzez nasze działania, uwalniając się od obwiniania, osądzania, krytykowania.
Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, posiada też certyfikat Szkoły Profesjonalnego Coachingu. Jest założycielką i dyrektorką Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, które prowadzi od 2000 r. Od początku istnienia przedszkola najważniejsze było dla niej rozwijanie sfery społeczno-emocjonalnej dziecka, co w skrócie oznacza; rozpoznawanie przeżywanych emocji, mówienie o nich, wyrażanie ich w sposób przyjazny dla innych, dbanie o realizację własnych potrzeb i dbanie o relacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych.
Obecnie współtworzy również turkusową organizację Leance sp. z o.o.
W swojej pracy łączy podejście coachingowe z NVC na poziomie zarządzania firmą, w sposobie komunikacji pomiędzy interesariuszami firmy oraz w pracy z dziećmi.
Jak sama mówi: „Po 16 latach prowadzenia przedszkola mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy bardzo dużo – wypracowaliśmy komunikaty oparte na założeniach NVC, strategie zachowań w różnych sytuacjach, realizujemy programy wychowania emocjonalnego, edukację międzykulturową, znajdujemy wciąż nowe sposoby, aby w pełni wyrażać nasze wartości – empatię, szacunek, otwartość, dojrzałość, bezpieczeństwo.”

AGATA OLSZAK-SZYMULA
Jest trenerką rozwoju osobistego i komunikacji od 2010 roku. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC), którą praktykuje i szerzy na co dzień.
Od kilku lat prowadzi warsztaty i grupy empatii dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów i coachów. Współpracuje m.in. z Galicyjskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, prowadząc kursy z zakresu Metodyki wychowania i Komunikacji interpersonalnej na studiach podyplomowych dla nauczycieli i pedagogów, oprócz tego prowadzi kursy i sesje indywidualne dla rodziców.
Swoją wiedzę i umiejętności i z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy: Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Pernille Plantener, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler.
Absolwentka Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor oraz rocznego Studium Porozumienia Bez Przemocy przy Dojrzewalni Róż,. Ukończyła również akredytowany kurs „Coachingu opartego na potrzebach” z trenerką NVC Pernille Plantener oraz kurs Socjoterapii organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków.
Założycielka Strefy Relacji Strefa Relacji
Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. W swojej pracy ceni sobie żywy kontakt z ludźmi oraz wymianę doświadczeń.
Prywatnie jest żoną, mamą dwójki dzieci (Uli i Julka) i macoszką. Miłośniczką kaszubskich jezior, dobrego kina, muzyki świata i literatury psychologicznej. Pasjonatką nieustannego rozwoju osobistego.
Inspiruje się mottem: „Nie pytaj się, czego potrzebuje świat – pytaj siebie, co cię ożywia, i rób to. Ponieważ to, czego potrzebuje świat, to przywróceni do życia ludzie” (Harold Whitman).

MONIKA SZCZEPANIK
Trenerka empatycznej komunikacji, która pracuje w oparciu o Porozumienie bez Przemocy od 7 lat.
Prowadzi warsztaty, wykłady, szkolenia, sesje indywidualne, konsultacje, mediacje. Pracuje zarówno z klientem indywidualnym na warsztatach otwartych jak i z zespołami w organizacjach pozarządowych, instytucjach oświatowych i przedsiębiorstwach.
Swoją wiedzę i umiejętności i z zakresu NVC zdobywa od certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy. Obecnie jest w procesie ceryfikacji.
Kreatywną Komunikacją dzieli się z rodzicami, nauczycielami, singlami, parami i wszystkimi tymi, którzy chcą dostrzegać to, co ukrywa się za słowami i czynami, z wszystkimi tymi, którzy chcą konstruktywnie porozumiewać się, współpracować z innymi, którzy poszukują rozwiązań i konsensusu.
Prywatnie jest żoną i mamą.
Prowadzi bloga o relacji z dziećmi http://wswieciezyrafy.blogspot.com/ oraz stronę Świat Żyrafy http://swiatzyrafy.pl/
Jej motto to: „Chcesz mieć rację czy relację”

AGNIESZKA MISIUK – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, terapeutka dziecięca, wykładowca akademicki. Autorka kilkunastu artykułów naukowych, współautorka książki pt.: „Diagnozowanie kompetencji społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym”.

Prowadzi szkolenia dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i terapeutów dotyczące wspierania dzieci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, rozwijania umiejętności wychowawczych, komunikacji interpersonalnej i diagnostyki pedagogicznej. W swoich działaniach opiera się na założeniach psychologii humanistycznej, starając się podążać za potrzebami dziecka oraz postrzegać sytuacje trudne przez pryzmat Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy.
Prywatnie jest żoną i mamą dwóch wspaniałych córek.

EWELINA OWSIANKA
Twórczy nauczyciel zainspirowany wolnością, w której chce towarzyszyć Dzieciom podczas gdy te odkrywają świat. Zafascynowana rozwojem, z wielką pasją i zaciekawieniem krocząca czasem obok, czasem za, czasem przed Dzieckiem. W relacji z Dzieckiem – raczej partner, inspirator tworzący przestrzeń, starający się wspierać, a nie przeszkadzać w rozwoju. Zwolenniczka budowania relacji w duchu NVC.
Prywatnie stara się żyć w harmonii z sobą samą, z ludźmi, których spotyka jak i z otoczeniem, które ją otacza. Dbając o to by z szacunkiem do siebie i innych realizować swoje wyobrażenie o szczęśliwym wędrowaniu po świecie. W jej hierarchii wartości ważne jest to, co w sobie nosi – w głowie, w sercu, w duszy – więc stara się nie zaprzestawać w pogłębianiu wiedzy o tym, co ją tworzy jako całość. Ceni i szczerze podziwia ludzi, którzy nie boją się wyzwań dotyczących samych siebie – przekraczania swoich i przez siebie narzucanych barier.
Prowadzi Animatornię – Wolne Dzieci. Misja, która wyznacza kierunek działania Animatornii zawiera się w odpowiedzialnym, świadomym wspieraniu dzieci w ich rozwoju, w uwrażliwianiu na jakość życia. Stąd kierowane propozycje dotykają tematyką slow life, zdrowego, harmonijnego bycia w świecie, rozbudzają aktywność twórczą, kulturową, kulinarną, sportową, technologiczną. W organizowanych eventach pojawiają się spotkania z twórcami, z artystami, z sportowcami, z kucharzami, z ludźmi, którzy mają odwagę żyć z pasją. Dziecko w każdej z proponowanych aktywności, odnajduje przestrzeń dla siebie, dla rozwijana swojej wrażliwości.

* * * * * *
KWESTIE ORGANIZACYJNE

🚗 Terminy zjazdów:

I weekend: ⤵
08.12.18, g. 10-18
09.12.18, g. 9-16

II weekend: ⤵
12.01.19, g. 10-18
13.01.19, g. 9-16

III weekend: ⤵
02.02.19, g. 10-18
03.02.19, g. 9-16

IV weekend: ⤵
02.03.19, g. 10-18,
03.03.19, g. 9-16

V weekend: ⤵
06.04.19, g. 10-18,
07.04.19, g. 9-16

VI weekend: ⤵
27.04.19, g. 10-18,
28.04.19, g. 9-16

 

1 zjazd  
🍃integracja grupy, kontrakt,
🍃podstawy NVC – komunikaty blokujące kontakt i ich przekształcenie,
🍃założenia nvc,
🍃język szakala i żyrafy
🍃potrzeby w języku dzieci
🍃 ćwiczenie czterech kroków do porozumienia,
🍃dziennik empatii
🍃neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu

2 zjazd 
🌹 empatyczne słuchanie,
🌹słuchanie dziecięcego „nie”
🌹jak dziecko nie chce robić tego co ja chcę
🌹empatia wobec siebie
🌹wyrażania siebie
🌹jak mówić „nie” z otwartego serca

3 zjazd Monika Szczepanik 
🌱praca ze złością/frustracją i trudnymi emocjami u nauczyciela,
🌱o sile mikrokręgów – wsparcie dzieci w rozwiązywaniu konfliktów

4 zjazd Agnieszka Misiuk 
🌻od dbania o siebie przez empatię do budowania relacji
🌻jak rozwija się empatia u dzieci i z czego się składa,
🌻 jak  wspierać rozwój empatii u dzieci
🌻 jak na bazie empatii budują się kompetencje społeczne i  komunikacyjne

5 zjazd Ewelina Owsianka 
🌿zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną,
🌿empatyczne bajki i jak z nimi pracować
🌿jak stosować NVC w pracy z grupa
🌿jak rozmawiać z rodzicem

6 zjazd Marta Kułaga, Ewelina Owsianka 
🏵podstawy mediacji między dziećmi ,
🏵towarzyszenie dziecku w przeżywaniu trudnych emocji
🏵 assesment

💰 INWESTYCJA:
Widełki cenowe 1500zł. – 2500zł.
Cena dla instytucji 1870zł.
(Jeśli z jednej instytucji przybędą 2 osoby, wówczas obowiązuje je cena 1500 od osoby).

Przy zapisie obowiązuje wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 400 zł (zaliczka jest wliczona w pełną kwotę za kurs, nie jest to dodatkowa opłata).

Cena zawiera się w widełkach – zależy nam, aby spotkania w obrębie kursu były dostępne dla każdego z zainteresowanych, jednocześnie by brały pod uwagę potrzeby prowadzących. Tym samym to Ty decydujesz jaką wartością jest dla Ciebie podjęcie drogi do empatii, to Ty decydujesz ile chcesz w tę drogę zainwestować.

📝 Zapisy i informacje:
Ewelina Owsianka
kursopiekuneknvc2@gmail.com

Dane do przelewu:
Rubikon Marta Kułaga 02 1050 1445 1000 0091 4893 7189

Zapraszamy!