Ładowanie Wydarzenia

W drodze do empatii

 

To już 3 edycja kursu dla nauczycieli i opiekunów dziecięcych.
Zapraszamy również rodziców, którzy chcą pogęłbić umiejetność budowy relacji z dzieckiem

Zaczynamy 7 grudnia 2019

 

CELEM KURSU jest rozpowszechnianie umiejętności komunikacji empatycznej wśród osób sprawujących opiekę nad dziećmi dzięki uczestnictwu w długofalowym procesie obejmującym różne aspekty budowania relacji z dzieckiem.

W czasie kursu zdobędziesz:

 

- wiedzę dotyczącą założeń Porozumienia bez Przemocy (NVC – ang. Nonviolent Communication),
- umiejętność budowania bliskiej relacji z dzieckiem z zachowaniem jego autonomii i dbaniem o siebie,
- umiejętność współpracy z rodzicem bazującej na uwspólnionych wartościach,
- postawę urzeczywistniającą w praktyce filozofię Porozumienia bez Przemocy.

Zakres tematyczny

– podstawy i założenia Porozumienia bez Przemocy
– neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu
– komunikaty blokujące kontakt i jak ich unikać
– słuchanie z empatią
– autoempatia i wyrażanie siebie
– praca nad złością, frustracją i trudnymi emocjami u nauczyciela
– zamiast kar i nagród – o informacji zwrotnej
– towarzyszenie dziecku w przeżywaniu trudnych emocji

– jak rozwija się empatia u dzieci
– jak na bazie empatii budują się kompetencje społeczne
– jak reagować na dziecięce „nie” i jak odmawiać dziecku
– zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną
– czym są empatyczne bajki i jak z nimi pracować
– podstawy mediacji między dziećmi
– jak rozmawiać z rodzicami

Informacje zwrotne od uczestniczek

Przeczytaj artykuł Przewrót kopernikański - o NVC w edukacji

„Jest we mnie pewność, że był to jeden z najbardziej wartościowych kursów, w jakich miałam przyjemność brać udział. Zaczerpnęłam wiedzę oraz wypracowałam umiejętności, które wspierają mnie w życiu pełnym sercem.
Ten kurs dał mi przestrzeń do bycia ze sobą i z innymi w tym co dla mnie ważne. Wzmocnił moje pragnienie stosowania języka żyrafy w życiu codziennym i bycia przy sobie w szacunku i empatii.”

„Szukałam rozwiązań na dzieci, a znalazłam rozwiązanie na siebie. Świadomość, że to ja decyduję jak wygląda moja relacja z innymi dała mi motywację do zmiany podejścia do ludzi. Świadomość „szakala” jest uwalniająca!
Polecam dla Ciebie nie dla innych.”

„Przyszłam na kurs zdobyć narzędzia, jak dowiedzieć się jak sobie radzić z dziećmi w trudnych sytuacjach, jak im pomóc, a okazało się, że dostałam coś o wiele ważniejszego. Kurs zmienił i dalej zmienia moje życie. Nauczyłam się czym jest empatia dla siebie i jak piękne dary niesie za sobą. Doświadczyłam cudownej wspólnoty pełnej otwartości, zaufania i akceptacji. To sprawiło, że pokochałam ten język, sposób komunikacji i sposób życia-bycia. Teraz chcę stworzyć taką przestrzeń dla mojej rodziny, w pracy- chcę podać ten dar dalej…”

Prowadzące

Marta Kułaga

Idea Porozumienia bez Przemocy jest dla niej filozofią, perspektywą postrzegania świata – spotkaniem się ze współodczuwaniem i zrozumieniem potrzeb, jakie zaspokajamy poprzez nasze działania, uwalniając się od obwiniania, osądzania, krytykowania.
Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, posiada też certyfikat Szkoły Profesjonalnego Coachingu. Jest założycielką i dyrektorką Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, które prowadzi od 2000 r. Od początku istnienia przedszkola najważniejsze było dla niej rozwijanie sfery społeczno-emocjonalnej dziecka, co w skrócie oznacza; rozpoznawanie przeżywanych emocji, mówienie o nich, wyrażanie ich w sposób przyjazny dla innych, dbanie o realizację własnych potrzeb i dbanie o relacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych.
Obecnie współtworzy również turkusową organizację Leance.
W swojej pracy łączy podejście coachingowe z NVC na poziomie zarządzania firmą, w sposobie komunikacji pomiędzy interesariuszami firmy oraz w pracy z dziećmi.
Jak sama mówi: „Po 19 latach prowadzenia przedszkola mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy bardzo dużo – wypracowaliśmy komunikaty oparte na założeniach NVC, strategie zachowań w różnych sytuacjach, realizujemy programy wychowania emocjonalnego, edukację międzykulturową, znajdujemy wciąż nowe sposoby, aby w pełni wyrażać nasze wartości – empatię, szacunek, otwartość, dojrzałość, bezpieczeństwo.”

Agata Olszak-Szymula

Jest trenerką rozwoju osobistego i komunikacji od 2010 roku. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia bez Przemocy (NVC), którą praktykuje i szerzy na co dzień.
Od kilku lat prowadzi warsztaty i grupy empatii dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów i coachów. Współpracuje m.in. z Galicyjskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, prowadząc kursy z zakresu Metodyki wychowania i Komunikacji interpersonalnej na studiach podyplomowych dla nauczycieli i pedagogów, oprócz tego prowadzi kursy i sesje indywidualne dla rodziców.
Swoją wiedzę i umiejętności i z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy: Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Pernille Plantener, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler.
Absolwentka Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor oraz rocznego Studium Porozumienia Bez Przemocy przy Dojrzewalni Róż,. Ukończyła również akredytowany kurs „Coachingu opartego na potrzebach” z trenerką NVC Pernille Plantener, Coaching Ustawien Systemowych u Damiana Janusa oraz kurs Socjoterapii organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków.
Założycielka Strefy Relacji.
Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. W swojej pracy ceni sobie żywy kontakt z ludźmi oraz wymianę doświadczeń.
Prywatnie jest żoną, mamą dwójki dzieci (Uli i Julka) i macoszką. Miłośniczką kaszubskich jezior, dobrego kina, muzyki świata i literatury psychologicznej. Pasjonatką nieustannego rozwoju osobistego.
Inspiruje się mottem: „Nie pytaj się, czego potrzebuje świat – pytaj siebie, co cię ożywia, i rób to. Ponieważ to, czego potrzebuje świat, to przywróceni do życia ludzie” (Harold Whitman).

Monika Szczepanik

Jest certyfikowaną trenerką NVC w drodze. W Porozumieniu bez Przemocy zakochała się od pierwszego wejrzenia, ze wzajemnością. Pomaga ludziom być w kontakcie z sobą i innymi. Towarzyszy im w drodze. Pracuje z parami, rodzinami, nauczycielami, liderami organizacji biznesowych, administracyjnych i społecznych. W swojej pracy korzystam z narzędzi, które sama wypróbowała i o których sensie jest głęboko przekonana. Czerpie inspirację z wielu źródeł. Korzysta z podejścia Jespera Juula (Family Lab), IFS (Internal Family Systems-Systemu Wewnętrznej Rodziny), praktyki uważnościfocusingu i pracy Brene Brown.
Prywatnie jest żoną i mamą.
Prowadzi bloga o relacji z dziećmi http://wswieciezyrafy.blogspot.com/ oraz stronę http://monikaszczepanik.pl/
Jej motto to: „Chcesz mieć rację czy relację”

Agnieszka Misiuk

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, terapeutka dziecięca, wykładowca akademicki. Autorka kilkunastu artykułów naukowych, współautorka książki pt.: „Diagnozowanie kompetencji społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym”.
Prowadzi szkolenia dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i terapeutów dotyczące wspierania dzieci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, rozwijania umiejętności wychowawczych, komunikacji interpersonalnej i diagnostyki pedagogicznej. W swoich działaniach opiera się na założeniach psychologii humanistycznej, starając się podążać za potrzebami dziecka oraz postrzegać sytuacje trudne przez pryzmat Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy.
Prywatnie jest żoną i mamą dwóch wspaniałych córek.

Ewelina Owsianka

Twórczy nauczyciel zainspirowany wolnością, w której chce towarzyszyć Dzieciom podczas gdy te odkrywają świat. Zafascynowana rozwojem, z wielką pasją i zaciekawieniem krocząca czasem obok, czasem za, czasem przed Dzieckiem. W relacji z Dzieckiem – raczej partner, inspirator tworzący przestrzeń, starający się wspierać, a nie przeszkadzać w rozwoju. Zwolenniczka budowania relacji w duchu NVC.
Prywatnie stara się żyć w harmonii z sobą samą, z ludźmi, których spotyka jak i z otoczeniem, które ją otacza. Dbając o to by z szacunkiem do siebie i innych realizować swoje wyobrażenie o szczęśliwym wędrowaniu po świecie. W jej hierarchii wartości ważne jest to, co w sobie nosi – w głowie, w sercu, w duszy – więc stara się nie zaprzestawać w pogłębianiu wiedzy o tym, co ją tworzy jako całość. Ceni i szczerze podziwia ludzi, którzy nie boją się wyzwań dotyczących samych siebie – przekraczania swoich i przez siebie narzucanych barier.
Prowadzi Animatornię – Wolne Dzieci. Misja, która wyznacza kierunek działania Animatornii zawiera się w odpowiedzialnym, świadomym wspieraniu dzieci w ich rozwoju, w uwrażliwianiu na jakość życia. Stąd kierowane propozycje dotykają tematyką slow life, zdrowego, harmonijnego bycia w świecie, rozbudzają aktywność twórczą, kulturową, kulinarną, sportową, technologiczną. W organizowanych eventach pojawiają się spotkania z twórcami, z artystami, z sportowcami, z kucharzami, z ludźmi, którzy mają odwagę żyć z pasją. Dziecko w każdej z proponowanych aktywności, odnajduje przestrzeń dla siebie, dla rozwijana swojej wrażliwości.

Terminy i tematyka zjazdów

1 Zjazd

Wstęp do komunikacji opartej na empatii

7,8 grudnia 2019

Marta Kułaga

 • integracja grupy, kontrakt
 • podstawy NVC – komunikaty blokujące kontakt i ich przekształcenie
 • założenia NVC
 • język szakala i żyrafy
 • potrzeby w języku dzieci
 • ćwiczenie czterech kroków do porozumienia
 • dziennik empatii
 • neurobiologiczne podstawy rozwoju mózgu

2 Zjazd

Rozwój kompetencji społecznych dziecka

11-12 stycznia 2020

Agnieszka Misiuk

 • Jak towarzyszyć dziecku w Jego rozwoju, by poprzez wypełnione empatią budowanie relacji rozwijać jego kompetencje społeczne?
 • charakterystyka etapów rozwojowych;
 • budowanie relacji wypełnionej empatią (granice, modelowanie, wyrażanie trudnych emocji);
 • dbanie o siebie poprzez empatię;
 •  wspieranie rozwoju kompetencji społecznych dzieci poprzez dawanie empatii.

3 Zjazd

Od dialogu do rozwiązań wspierających wszystkich

8-9 lutego 2020  

Agata Olszak - Szymula

 • empatyczne słuchanie
 • słuchanie dziecięcego „nie”
 • jak dziecko nie chce robić tego, co ja chcę
 • empatia wobec siebie
 • wyrażania siebie
 • jak mówić „nie” z otwartego serca

4 Zjazd

NVC w pracy z grupą

14-15 marca 2020

Ewelina Owsianka

 • zabawy rozwijające świadomość emocji i inteligencję emocjonalną
 • empatyczne bajki i jak z nimi pracować
 • jak stosować NVC w pracy z grupą
 • jak rozmawiać z rodzicem

5 Zjazd

Jak sobie radzić ze złością, Wspieranie dzieci w rozwiązywaniu konfliktów

25-26 kwietnia 2020  

Monika Szczepanik

 • złość dziecka, złość nauczyciela
 • rola złości
 • zarządzanie trudnymi emocjami
 • o sile mikrokręgów – wsparcie dzieci w rozwiązywaniu konfliktów

6 Zjazd

Integracja wiedzy i umiejętności

30-31 maja 2020

Marta Kułaga, Ewelina Owsianka

 • podstawy mediacji między dziećmi
 • struktura mediacji
 • podstawowe umiejetnosci mediatora
 • integracja wiedzy i umiejętności
 • ewaluacja

Inwestycja

Standardowa cena: 2 500 zł
Widełki cenowe: 1 970 zł – 2 970 zł
(Jeśli z jednej instytucji przybędą 2 osoby, wówczas obowiązuje je cena 1 900 od osoby).

Przy zapisie obowiązuje wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 400 zł (zaliczka jest wliczona w pełną kwotę za kurs, nie jest to dodatkowa opłata).

Cena zawiera się w widełkach – zależy nam, aby spotkania w obrębie kursu były dostępne dla każdego z zainteresowanych, jednocześnie by brały pod uwagę potrzeby prowadzących. Tym samym to Ty decydujesz jaką wartością jest dla Ciebie podjęcie drogi do empatii, to Ty decydujesz ile chcesz w tę drogę zainwestować.

Informacje praktyczne

 

Zapisy: uzupełnij formularz: https://goo.gl/forms/Q8oeHetOsc0H4b8a2

Informacje: Ewelina Owsianka kursopiekuneknvc2@gmail.com

Dane do przelewu: Rubikon Marta Kułaga 02 1050 1445 1000 0091 4893 7189

Zapraszamy!