Co się dzieje za kurtyną?


                                                             O neurobiologii i empatii

 

o-neurobiologii-i-empatii

Czy masz czasem poczucie wewnętrznej walki? Czy wydaje Ci się jakby Twój rozsądek walczył z emocjami? Albo masz wrażenie bycia inną osoba w pracy, a inną w domu?

Czy wiesz, że mózg cały czas się zmienia? Czy chcesz, żeby się zmieniał w sposób który Ci służy? MAsz na to wpływ.

Dzięki współczesnym odkryciom neurobiologii interpersonalnej wiemy co robić, aby doświadczać integracji „Wówczas walka między myślami a emocjami zakończy się ostatecznie nie zdominowaniem ośrodków emocjonalnych przez myśli korowe, lecz bardziej harmonijną integracją rozsądku i namiętności. Przy zwiększeniu połączeń między korą i ciałem migdałowatym kognicje i emocje mogą zacząć działać razem, a nie oddzielnie” (LeDoux 2000: 361).

Jak wiedza o neurobiologii może przyczynić się do tego, że będzie Ci łatwiej podejmować decyzje? Jak pomoże Ci skuteczniej działać w życiu? Jak empatia wpływa na mózg? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedź w czasie tego warsztatu.

Będziemy równolegle doświadczać zmian dzięki ćwiczeniom, jak i poznawać teorię dotyczącą oddziaływania empatii na nasz mózg.

Program szkolenia opiera się na metodzie „Porozumienia Bez Przemocy” (Nonviolent Communication NVC) oraz na pracach Sarah Peyton.  NVC to sposób komunikacji zwany inaczej językiem serca lub komunikacją empatyczną, której twórcą jest amerykański psycholog Marshall Rosenberg, duchowy spadkobierca Gandhiego i uczeń Carla Rogersa. Sarah Payton jest certyfikowaną trenerką NVC, która jednocześnie zajmuje się popularyzacją badań nad mózgiem. Jej warsztat „Rebuilding your brain for empathy” to źródło inspiracji i wiedzy dotyczącej neurobiologii przekazywanej podczas tych dwóch dni szkoleniowych.

Tu możesz przeczytać Neurobiologia-a-empatia-artykuł.pdf .

Do posłuchania rozmowa Beaty Kosiackiej (Babska Dżungla) i Marty Kułaga o neurobiologii i empatii

Dla wszystkich, którzy:

 • chcą wprowadzać trwałą i bezbolesną zmianę w życiu,
 • interesują się NVC i chcą zdobyć więcej wiedzy dotyczącej neurobiologii,
 • chcą mieć większa świadomość swoich wyborów,
 • chcą praktykować i doświadczać empatii,
 • chcą mieć więcej wyboru w sytuacji „zalania emocjami”.

Po warsztacie będziesz:

 • umieć pracować z sytuacjami, w których tracisz panowanie nad sobą,
 • wiedzieć jak zarządzać lepiej swoimi emocjami dzięki temu, że zrozumiesz po co je przeżywamy,
 • dzięki znajomości definicji mózgu i umysłu, będziesz wiedzieć jak zmieniać sposób reagowania w różnych sytuacjach,
 • rozumieć czym jest integracja i w jaki sposób wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie,
 • znać model budowy mózgu, funkcje kory nowej i układu limbicznego, aby wiedzieć jak korzystać z ich zasobów,
 • rozumieć jak działa pamięć ukryta i dzięki temu wyzwalać się spod jej destrukcyjnego wpływu,
 • znać funkcje obydwu półkul mózgowych i umieć wykorzystać sposób w jaki działają dla budowania naszego dobrego samopoczucia,
 • wiedzieć czym jest neuroplastyczność, jak działa nerw błędny, i co z tego wynika dla naszej codzienności,
 • rozumieć, jak empatia zmienia nasz mózg.

  Część 1

 • Definicja mózgu i umysłu. Czym jest „trójkąt pomyślności?”
 • Czym jest integracja wg Dr Dana Siegela?
 • Neuroplastyczność i czynniki jej sprzyjające
 • Ręczny model budowy mózgu dr Dana Siegel. Będziemy rozmawiać o tym czym jest neuroplastyczność i jakie są jej konsekwencje. Poznamy części mózgu odpowiedzialne za pamięc i rożny sposób ich funkcjonowania
 • Funkcje i działanie półkul mózgowych
 • Integracja interpersonalna – tworzymy udane relacje. Neurony lustrzane. Modułowa budowa mózgu.

  Część 2

 • Działanie i funkcje kory nowej. Co David Rock mówi o „scenie”?
 • O co chodzi z tym multitaskingiem?
 • Integracja pamięci – jak pamięć ukryta wpływa na nasze działanie? Jakie struktury podkorowe są za nią odpowiedzialne?
 • Integracja narracji – Kim jestem i jakie role pełnię. Jaka jest historia mojego życia i jak ja sobie opowiadam.
 • Praktyka szczęścia. Neurobiologiczne podstawy odczuwania przyjemności. integracja stanu

Feedback po warsztacie
‚Wielokrotnie po zakończeniu warsztatu „Co się dzieje za kurtyną” wracałam myślami do opowieści Marty o działaniu mózgu i wertowałam przekazane nam materiały. Część teoretyczna warsztatu buduje dla mnie ogólną świadomość procesów zachodzących w mózgu, a jednocześnie relatywnie łatwo ją przyswoić. Poznane informacje pozwoliły mi uzyskać ogólny wgląd w to, co się dzieje z człowiekiem na poziomie neurobiologicznym w różnych sytuacjach, które stają się jego udziałem oraz dostarczyły „bazy teoretycznej” dla pytania: „jak przebiega zmiana?”. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie materiały otrzymane podczas warsztatów i teraz – po zakończeniu warsztatu – okazały się bardzo użyteczne dla utrwalenia przekazanej przez Martę wiedzy.’ Ula Krasny

„1) Stworzyłaś z nami kontrakt, mówiłaś transparentnie o swoich uczuciach albo o  o swojej „niewiedzy” i o tym, że dzielisz się tym, co co na tu i teraz jest znane – dawało mi to poczucie bezpieczeństwa i jasności. Czułam też Twoją otwartość i troskę o nas jako grupę. 
2)  Zaglądałaś do nas w trakcie ćwiczeń w poggrupach. parach – dawało mi to poczucie bezpieczeństwa i otuchy, że w razie „utknięcia” jesteś. Jednocześnie nie „narzucałaś się” – pojawiałaś się, i dyskretnie znikałaś, by nie ingerować w proces jeśli nie było takiej potrzeby lub prośby do Ciebie. 
3) Pamiętam, ze podobało mi się jak byłaś ubrana i że często się uśmiechałaś – pamietam, że to wywyoływało we mnie takie wewnętrzne ogromne pragnienie do większej samooakceptacji siebie, lekkości, akceptacji dla rzeczywistości. 
4). Sprawdziłaś z nami, czy godziny przerw mają dla kogoś szczególne znaczenie i się ich trzymałaś – poczułam się bardzo uwzględniona i zatroszczona.  
5) Położyłaś kartki na podłodze z informacjami w jaki sposób nasz mózg może się integrować – bardzo mi ta wizualizacja pomogła w przyswajaniu dalszej wiedzy.
6) Zrobiłaś ćwiczenie o 3 faktach w tym 1 nieprawdziwym o nas – zainspirowała mnie ta zabawa, wniosła wiele humoru i przy okazji była przyczynkiem do dawki wiedzy o błędach poznawczych. Będę tę grę chętnie wykorzystywać:)  
Generalnie jeszcze podobało mi się jak przeplatałaś treści teoretyczne z ćwiczeniami. Szczególnie podobała mi się „niema empatia” i Twoje słowa, że w NVC „zbyt często przywiązujemy uwagę do słów” – to jest taka moja kotwica, która mi ułatwia bycie tu i teraz w  kontakcie z innymi.” Karina Stencel

 

cena 520 zł za 3 dni ( cena 470 zł przy zapisie do 10 sierpnia i wpłacie bezzwrotnej zaliczki w wysokości 50 zł )

Jeśli cena jest jedyna przeszkodą – skontaktuj się ze mną marta.kulaga@leance.org. Rozumiem trudności finansowe, są też moim doświadczeniem w życiu i jestem otwarta na inne możliwości wkładu w nasze wzajemne życie.

Wpłaty Leance, ul. Kobierzyńska 24, Kraków, 25 1050 1445 1000 0090 3081 8323

FORMULARZ ZAPISU

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Dane do faktury (wymagane)

Uwagi

 

 


Marta

Marta Kułaga 


 Otwarty warsztat – terminy i lokalizacja do uzgodnienia.

Jeśli jesteś zainteresowany, wypełnij formularz zapytania,
lub wpisz komentarz na dole strony.

FORMULARZ ZAPYTANIA