wersja 1.1
Tu możesz ściągnąć Statut LeaNCe
Esencją LeaNCe jest budowanie społeczności ludzi, którzy sami organizują swoją pracę i sposób komunikacji. Celem jest pełna ekspresja talentów i zdolności w przyjaznym i wspierającym środowisku pracy.
Ten Statut nie jest kompletnym zestawem zasad, czy też formalną procedurą operacyjną. Nie jest również instrukcją obsługi lub poradnikiem jak zachowywać się w środowisku pracy.
Przeczytanie go nie jest wystarczające do nabycia takich zachowań. Wszyscy uczymy się praktykując. Jest natomiast konstytucją, która ustala podstawowe zasady oraz definiuje wartości ważne dla społeczności LeaNCe.
1. Wartościami LeaNCe, zgodnie z rodowodem jej nazwy, są efektywność, prostota i łatwość działania oraz zgodność z zasadami komunikacji bez przemocy (Nonviolent Communication). Budujemy na wzajemnym zaufaniu i współodpowiedzialności rozumiejąc, że zaufanie buduje się wolno, ale traci szybko. Jesteśmy zatem szczególnie wrażliwi na wszelkie zachowania, które osłabiają wzajemne zaufanie.
2. My wszyscy członkowie Społeczności LeaNCe, zwani dalej Leance*, zobowiązujemy się doskonalić w praktykowaniu Porozumienia bez przemocy (Nonviolent Communication).
* Uzgodniliśmy, że Leance, w sensie gramatycznym, jest rodzaju żeńskiego.
3. Wszystkie zapisy niniejszego Statutu dotyczą naszej społeczności i spółki LeaNCe obrazując naszą aktualną wiedzę. Oznacza to, że Leance mogą zmienić ten Statut. Może on ewoluować, zgodnie z rozwojem naszych społeczności.
4. Zmiany do Statutu będziemy wprowadzać zgodnie z Procesem Decyzyjnym opisanym dalej.
5. Wszelkie działania i zasady naszej Społeczności, nie mogą być sprzeczne z prawem kraju, w którym działa dana jednostka LeaNCe.
6. Pracownik zatrudniony na stałej umowie o pracę w spółce LeaNCe staje się Leance.
7. Możesz zostać Leance zgodnie z Procesem Decyzyjnym i współtworzyć społeczność Leance, nie będąc zatrudnionym na stałej umowie o pracę w spółce LeaNCe.
8. Jako Leance zgadzasz się przestrzegać reguł Leance, które zostaną z Tobą uzgodnione.
9. W celu zachowania prostoty i efektywności, każda Leance zatrudniona na stałej umowie o pracę otrzymuje zryczałtowane miesięczne wynagrodzenie. Czas przepracowany na rzecz LeaNCe bilansowany jest zgodnie z Regulaminem Pracy opracowanym przez Leance i zatwierdzonym przez Zarząd spółki LeaNCe.
10. Zarząd LeaNCe występuje w tym Statucie, aby zachować zgodność z prawem lokalnym.Członkowie tego Zarządu mają taką samą władzę jak inne Leance.
Wyjątkami są:
a) dysponowanie zyskiem spółki LeaNCe,
b) czasowe ograniczenie Procesu Podejmowania Decyzji w sytuacji zagrożenia istnienia LeaNCe. Czas ograniczenia Procesu Podejmowania Decyzji musi być ściśle określony datami rozpoczęcia i zakończenia lub osiągnięciem określonego stanu LeaNCe np. rentowności. Zarząd ma obowiązek uzasadnić ograniczenie Procesu Podejmowania Decyzji i zakomunikować je wszystkim Leance przed ich wprowadzeniem.
11. Rób to, co uważasz za słuszne. Troszcz się o siebie na równi z innymi.
Jako Leance masz dostęp do wszelkich informacji LeaNCe np.:
a) budżetu i jego realizacji (jeśli taki był przygotowany),
b) planów rozwoju (jeśli były sporządzone),
c) umiejętności, kompetencji i ról wszystkich Leance,
d) wynagrodzeń wszystkich Leance w danej lokalizacji,
e) innych informacji jeśli nie jest to sprzeczne z prawem np. o ochronie danych osobowych. Leance zdecydują czy i jakie informacje są poufne i nie będą udostępniane osobom postronnym.
1. Jako Leance możesz komunikować się z innymi ludźmi, a w szczególności, możesz prosić o informacje, szkolenia, lub możesz organizować spotkania z innymi osobami w celu realizowania swoich działań w LeaNCe.
2. Każdy Leance może zainicjować dowolne działanie-zmianę w LeaNCe rozpoczynając od obowiązkowej konsultacji ze wszystkimi osobami (interesariuszami), na które to działanie może mieć wpływ. Interesariuszami są wszyscy ludzie i osoby prawne a w szczególności wszyscy Leance, na których ma wpływ lub może mieć wpływ inicjowane działanie lub zmiana.
3. Leance inicjujący działanie lub zmianę jest Inicjatorem i zanim podejmie finalną decyzję, ma moralny obowiązek rozważyć wszelkie uwagi i propozycje wynikłe z konsultacji, a w szczególności zagrożenia dla trwałości LeaNCe oraz wszystkich Leance.
4. Po zakończeniu konsultacji Inicjator jest ostatecznym decydentem. Jeśli postanawia kontynuować działanie-zmianę bierze na siebie odpowiedzialność za jego skutki oraz sprawne zaplanowanie i przeprowadzenie działania. Może działać samodzielnie lub inspirować innych do działania.
5. Jeśli Inicjator decyduje o konieczności działania to nikt, a w szczególności Zarząd nie ma prawa bezpośrednio wstrzymać jego działań nawet jeśli sam ma negatywną opinię na ten temat. Powinien zaś udzielić wsparcia temu działaniu. Wyjątek stanowi sytuacja opisana w rozdziale 3. punkt 7. o ograniczeniu prawa do podejmowania decyzji oraz rozpoczęcie działania powstrzymującego.
6. Każdy Leance ma prawo sprawdzić, czy wszyscy Interesariusze zostali wzięci pod uwagę w procesie konsultacji.
7. Jeżeli Inicjator dąży do realizacji działania bez konsultacji ze wszystkimi Interesariuszami tego działania lub w inny sposób naruszasz dobra LeaNCe, każdy inny Leance ma prawo go powstrzymać albo rozpocząć Proces Decyzyjny wykluczenia Inicjatora z LeaNCe.
8. Jeżeli uważasz, że konsultowane działanie-zmiana jest lub może być szkodliwe dla społeczności LeaNCe powinieneś rozpocząć konkurencyjny Proces Decyzyjny polegający na powstrzymaniu działania Inicjatora stając się tym samym Inicjatorem powstrzymującym działanie. W takim przypadku stajecie się obaj stronami w konflikcie i realizacja działania zostaje zawieszona do czasu zakończenia procesu rozwiązywania konfliktu, opisanego dalej. W szczególności działaniami-zmianami są:
a) tak często, jak to potrzebne ustalanie lub zmienianie swojej roli w LeaNCe,
b) zmiany regulaminów, procedur, instrukcji i innych zasad,
c) procedowanie w celu zmiany niniejszego Statutu – Interesariuszami są wszyscy Leance,
d) dokonywanie zakupów dóbr i usług na rzecz oraz za środki LeaNCe,
e) określanie sposobów korzystania z urządzeń i obiektów LeaNCe,
f) rekrutacja nowych Leance i pracowników spółki LeaNCe,
g) zwolnienie pracownika i usunięcie Leance ze Społeczności,
h) rozpoczęcie tworzenia nowej jednostki LeaNCe,
i) coroczne ustalenie wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia.
Jako Leance, masz obowiązki zgodne z uzgodnioną przez Ciebie rolą i zgadzasz angażować się w ich wypełnianie.
Jako Leance sam decydujesz o swoim rozwoju. Monitorujesz swoje osiągnięcia i dzielisz się nimi z innymi Leance.
Jesteś odpowiedzialny za regularne sprawdzanie jakie działania są adekwatne do aktualnej sytuacji i osiągniętych wyników oraz za definiowanie:
a) kolejnych działań, które możesz wykonać natychmiast, lub w czasie kiedy brak konkurencyjnych i priorytetowych działań,
b) projektów, które mają wpływ na wyniki związane z Twoją rolą lub na wyniki LeaNCe.
Jesteś odpowiedzialny za regularne przeglądy swoich projektów, związane z tym zapisy i decydowanie jakie podjąć działania aby sfinalizować każdy z projektów.
Rozumiemy, że ludzie różnią się między sobą pod wieloma względami – np. wartościami, smakiem, nastrojem i metodami jakimi osiągają swoje cele. Zgadzamy się, że różnice pomiędzy poszczególnymi Leance będą szanowane i akceptowane jako wartość i piękno.
Jesteś obowiązany postępować zgodnie ze wszystkimi uzgodnionymi z Tobą procedurami LeaNCe.
Konflikty między ludźmi są naturalnym i koniecznym elementem życia, a zwłaszcza gdy ludzie są autentyczni i podejmują decyzje.
Uczymy się postrzegać konflikty jako wartościowe, bo pozwalają znajdować bardziej skuteczne strategie zaspokajania potrzeb.
Kiedy zauważysz, że inna Leance nie stosuje się do zasad LeaNCe, czy też działa w sposób sprzeczny z esencją LeaNCe, powinieneś tak szybko, jak to możliwe przedyskutować z nią te obserwacje w celu zrozumienia jakie były intencje, uczucia i potrzeby, kiedy podejmowała te działania. Celem tej dyskusji jest osiągnięcia wzajemnego zrozumienia w celu znalezienia lepszych strategii.
Podstawą takiej rozmowy jest poufność i szacunek.
Jednakże, jeśli trudno Ci rozpocząć dyskusję możesz zwrócić się o pomoc do innej Leance.
Rozpoczynasz wtedy drugi etap rozwiązywania konfliktu.
W ogólności Leance rozwiązują konflikty na trzech poziomach – w trzech etapach:
Leance w konflikcie dyskutują razem tak, aby osiągnąć satysfakcjonujące obie strony porozumienie. W dyskusji starają się używać Nonviolent Communication, a w szczególności empatii. Jeśli znaleźliście strategię, która zaspokaja wasze potrzeby konflikt jest rozwiązany.
W przypadku, kiedy dwie Leance nie mogą dojść do porozumienia, zwracają się o pomoc do trzeciej Leance. Ta Leance pełni wtedy rolę Rzecznika, Mediatora, Coach’a, w zależności od potrzeb. Jeśli znaleźliście strategię, która zaspokaja wasze potrzeby konflikt jest rozwiązany.
W przypadku, kiedy trzy Leance nie mogą dojść do porozumienia, zwracają się o pomoc do Zarządu LeaNCe. Zarząd wybiera przedstawiciela, który pełni rolę Rzecznika, Mediatora, Coach’a, w zależności od potrzeb.
Jest to ostateczny etap wewnętrznego procesu rozwiązywania konfliktu w LeaNCe.
Każda zatrudniona Leance może w listopadzie każdego roku złożyć wniosek o zmianę miesięcznego wynagrodzenia na rok następny. Oczekujemy, że wniosek, niezależnie czy dotyczy podwyższenia czy obniżenia wynagrodzenia, będzie zawierał uzasadnienie związane z pełnionymi rolami w LeaNCe.
Wszystkie wnioski są publiczne to znaczy dostępne dla wszystkich Leance danej jednostki i podlegają Procesowi Podejmowania Decyzji oraz jeśli do tego dojdzie, Procesowi Rozwiązywania Konfliktu.
Jeśli nie złożysz wniosku o zmianę miesięcznego wynagrodzenia to zachowasz dotychczasowe wynagrodzenie o ile inna Leance nie wniesie wniosku o zmianę Twojego wynagrodzenia.
Baaardzo do mnie to co w/w przemawia. Jest o osobistej odpowiedzialności w byciu zaangażowaną, konkretnym wsparciu w trudnościach i działaniu z mocą! Czuję się mocno zainspirowana! Dziękuję.
[…] Statut […]