Czy tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować?
Do takich wniosków doszedł coach biznesu, Frederic Laloux, autor książki “Reinventing Organisations” tytuł polskiego wydania „Pracować inaczej”.
29.10.2015 Post ze strony Polskiego Radia
Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha.
Czy tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować? Do takich wniosków doszedł coach biznesu, Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”.
Przywódcy przedsiębiorstw, którzy chcą utworzyć nowy typ organizacji nie muszą zaczynać od białej kartki papieru, ponieważ mają szansę czerpać inspiracje z bardzo konkretnych opisów zawartych w książce „Pracować inaczej”. Są tam podane zasady, struktury, praktyki i kultury, jakie wspierają nowy sposób łączenia się w organizacjach.
– Książka Frederic’a Laloux „Pracować inaczej”, to bardzo ważna dla mnie lektura. Plasuję ją w grupie najciekawszych, najbardziej inspirujących książek o biznesie, ale i trochę o filozofii, jakie przeczytałem w ciągu ostatnich 25 lat. Jest to książka, która przedstawia całkiem nowy paradygmat zarządzania firmą, a dokładnie zarządzania organizacją. Paradygmat ten zresztą już istnieje na świecie, bo Laloux pokazuje 12 średnich i dużych organizacji, które właśnie w ten sposób funkcjonują i które dzięki temu odnoszą bardzo wyraźne sukcesy z dużą przewagą nad swoją konkurencją – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha.
To nowe spojrzenie polega głównie na upodmiotowieniu człowieka, współpracownika, oczywiście w zarządzaniu.
– Partnerstwo jest tu posunięte tak daleko, że w zasadzie nie ma lidera. Ludzie w takiej organizacji przyjmują różne funkcje w zależności od tego, co potrafią w zależności od tego, jaka jest aktualna potrzeba firmy. Raz jestem liderem ja, a innym razem ktoś z mojego zespołu. W tym wypadku organizacja jest porównywana do żywego organizmu, który składa się z wielu komórek wykonujących różne funkcje, ale nie mających żadnego centralnego centrum zarządzania – mówi Blikle.
Autor książki „Pracować inaczej” analizuje dość dokładnie 12 różnych firm.
– Jedną z nich jest największa na świecie firma przetwórstwa pomidorów. W tej firmie jest tylko jedno stanowisko – pracownik. Zarobki w firmie uzależnione są od tego, jakie pracownicy w danym momencie spełniają funkcje i jaki mają zakres planowania. O tym ile, kto zarobi decydują sami pracownicy – dodaje Andrzej Blikle.
Książkę na polskim rynku wydało Wydawnictwo Studio Emka.
Arkadiusz Ekiert